درجه حفاظت یا IP Code چیست؟

درجه حفاظت یا IP Code چیست؟

یکی از مباحث بسیار مهم در روشنایی و نورپردازی مسئله درجه حفاظت IP و مقاومت منبع نور اعم از پروژکتور و چراغ در برابر نفوذ گرد   و غبار ، سیالات ، حشرات، بخار ، گاز و غیره است.

  • یک معمار نور باید در خروجیطراحی نورپردازی خود بسته به نوع و کاربرد پروژکتورها آی پی IP مورد نیاز برای آن ها را متذکر شود.
  • یک مهندس روشنایی باید در محاسبات خود و خروجی محاسباتی خود مقدار آی پی IP مورد نیاز تجهیزات روشنایی خود ، خصوصا آن هایی که در محیط های مرطوب یا در معرض گازهای آتش زا هستند را در نظر داشته باشد
  • یک تولید کننده محصولات روشنایی باید بتواند محصول خود را بنا بر استاندارد آی پی تولید نماید.
  • یک مسئول اداره استاندارد باید بتواند آی IP محصول مورد بحث را محاسبه نماید
  • و ….

 

درجه حفاظت الکتریکی IP طبقه بندی امکان ورود ابزار، انگشتان انسان و آب به یک دستگاه برقی می باشد. دسته بندی بدنه دستگاههای الکتریکی توسط استاندارد IEC انجام شده و بر روی دستگاه درج میگردد.

هدف این استاندارد ارائه تعریف دقیق از لغات کلی مانند “ضد آب” (water-proof) می باشد. و ضد آب بودن یک قطعه را در دسته های مختلف بررسی می کند. به عنوان مثال یک تابلو برق ساختمانی در برابر بارش باران معمولی مقاوم است ولی در صورت پاشش آب با شلنگ، قسمتهای برقی خیس می شوند و احتمال خطر وجود دارد.

برای استفاده از یک دستگاه در محیط خانگی و اداری، حداقل IP مورد نیاز IP22 می باشد و معنی آن اینست که دست یا انگشتان امکان تماس با قسمتهای برقدار ندارند و نیز در برابر پاشش قطرات آب موضعی، خطر برق گرفتگی وجود ندارد.

اما IP Code مخفف چیست؟

IP مخفف لغت International Protection Marking است که گاهی اوقات مخفف Ingress Protection Marking خوانده می شود،که معنای لغت اول نشان محافظت بین المللی و معنای لغت دوم نشان محافظت در برابر ورودی ها است

IP Code

هر کد آی پی IP Code از حداقل چهار رقم تشکیل شده است که این چهار رقم به ترتیب زیر در کد قرار می گیرند.

محافظت در برابر مواد دیگر مقاومت در برابر ضربه محافظت در برابر مایعات محافظت در برابر جامدات

 محفاظت در برابر جامدات

شماره محافظت در برابر جسمی با سایز موثر در برابر
۰ هیچ نوع مقاومتی در برابر اجسام ندارد
۱ بزرگتر از ۵۰ میلی متر مقاومت در برابر اعضای بزرگ بدن مثل پشت دست ، مقاومتی در برابر اعضای کوچک ندارد.
۲ بزرگتر از ۱۲٫۵ میلی متر انگشت و اجسام مشابه
۳ بزرگ تر از ۲٫۵ میلی متر ابزارآلات ، سیم های ضخیم
۴ بزرگ تر از ۱ میلی متر بیشتر سیم ها ، پیچ ها و غیره
۵ محافظت شده در برابر غبار ورود غبار کاملا مسدود نشده ، لیکن ورود غبار در حدی نیست که باعث ایجاد مشکل در روند کار قطعه شود.کاملا مقاوم در برابر اجسام
۶ ضدغبار ورود غبار کاملا غیر ممکن شده.

محافظت در برابر مایعات

َشماره محفوظ در برابر تست در برابر جزئیات
۰ محافظت نشده
۱ قطرات آب قطرات آب که به صورت عمودی ریخته شوند نمی بایست تاثیر مخربی داشته باشند زمان تست ۱۰ دقیقه،مقدار آب برابر با ۱ میلی متر ریزش باران در دقیقه
۲ قطرات آب قطرات آب که به صورت عمودی ریخته می شوند نمی بایست تاثیر مخربی داشته باشند ، حتی اگر قطعه تا ۱۵ درجه چرخش داشته باشد زمان تست ۱۰ دقیقه،مقدار آب برابر با ۳ میلی متر ریزش باران در دقیقه
۳ پاشش آب قطرات پاششی به صورت عمودی نمی بایست تاثیر تخریبی بر روی قطعه تا ۶۰ درجه چرخش داشته باشند زمان تست ۱۰ دقیقه ، حج آب ۰٫۷ لیتر در دقیقه فشار ۸۰ تا ۱۰۰ کیلو پاسکال
۴ ریزش آب ریزش آب از هر جهتی نمی بایست تاثیر نا مطلوبی بر فعالیت قطعه داشته باشد. زمان تست ۱۰ دقیقه،حجم آب ۱۰ لیتر در دقیقه،فشار ۸۰ تا ۱۰۰ کیلو پاسکال
۵ آب پرفشار آب ریخته شده از نازل ۶٫۳ میلی متری از هر زاویه ای نمی بایست اثر مخرب داشته باشد. زمان تست ۱۵ دقیقه،حج آب ۱۲٫۵ لیتر در دقیقه،فشار ۳۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.
۶ آب با فشار بالا آب ریخته شده به وسیله جت های پر فشار تا نازل ۱۲٫۵ میلی متری نمی بایست تاثیر مخربی داشته باشد/ زمان تست حداقل ۳ دقیقه،حجم آب ۱۰۰ لیتر در دقیقه، فشار آب ۱۰۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.
۶K جت های با فشار بسیار بالا آب ریخته شده از نازل ۶٫۳ میلی متری از هر زاویه ای با فشار مضاعف نمی بایست اثر مخرب داشته باشد. زمان تست حداقل ۳ دقیقه،حجم آب ۷۵ لیتر در دقیقه، فشار آب ۱۰۰۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.
۷ غوطه ورتا زیر یک متر آب ورود آب به مقدار مخرب  در شرایط مشخص فشار و زمان نمی بایست تا عمق ۱ متری زیر آب ممکن باشد. زمان تست حداقل ۳۰ دقیقه،عمق آب تا یک متر،قسمت بالای قطعه می بایست حداقل ۱۵ سانتی متر زیر آب قرار داشته باشد.
۸ غوطه ور شدن فراتر از یک متر آب قطعه مورد بحث برای قرار گرفتن یکسره در شرایط مشخص شده به وسیله تولید کننده مناسب است، ولی در هر صورت برای برخی تجهیزات این به آن معنی است که آب می تواند وارد قطعه شود ، ولی نه به آن مقدار که باعث اثرات مخرب شود. زمان تست ، غرق شدن به صورت مداوم در آب،عمق به وسیله تولید کننده مشخص می شود ، که اغلب تا ۳ متر می باشد.
۹K جت های پرفشار با حرارت بالا محافظت شده در برابر جت های پر فشار با حرارت بالا از فاصله نزدیک

محافظت در برابر ضربه :

شماره انرژی برخورد وزن و ارتفاع رها شدن معادل
۰
۱ ۰٫۲۲۵ ژول ۱۵۰ گرم از ۱۵ سانتی متر ارتفاع
۲ ۰٫۳۷۵ ژول ۲۵۰ گرم از ۱۵ سانتی متر ارتفاع
۳ ۰٫۵ ژول ۲۵۰ گرم از ۲۰ سانتی متر ارتفاع
۵ ۲ ژول ۵۰۰ گرم از ۴۰ سانتی متر ارتفاع
۷ ۶ ژول ۱٫۵ کیلوگرم از ۴۰ سانتی متر ارتفاع
۹ ۲۰ ژول ۵ کیلو گرم از ۴۰ سانتی متر ارتفاع

علامت های اختصاری دیگر :

علامت درمقابل دسترسی به قطعات خطرناک محافظت شده
A پشت دست
B انگشت
C ابزار آلات
D سیم

دیگر علامت ها

علامت معنا
F مقاوم در برابر روغن
H قطعات ولتاژ بالا
M قطعه هنگام تست در آب حرکت می کند
S قطعه هنگام تست در آب ثابت می ماند
W شراط جوی

IP XX به چه معنا است ؟

گاهی اوقات درون یک کدآی پی از لغت X استفاده می شود که به معنای عدم اهمیت یا تست نشده بودن خصوصت مورد بحث است ، مثلا IPX8 نشان دهنده واترپروف بودن قطعه است ، لیکن نشان  نمی دهد قطعه در مقابل ورود سیم یا گرد و غبار مقاوم است یا نه.

مثال هایی از استفاده و کاربرد آی پی IP در روشنایی و نورپردازی :

  • در یک پالایشگاه گاز می بایست برای روشنایی ازچراغ های gas proff با حداکثر آی پی IP استفاده نمود ، چرا که یک جرفه کوچک ممکن است باعث انغجاری مهیب شود
  • در یک حمام می بایست از چراغ هایی استفاده کرد که در مقابل قطرات آب که از پایین به آن ها اصابت می کنند و مقداری بخار مقاوم باشند و باعث برق گرفتگی نگردند.
  • برای نورپردازی آب نما ها ، استخر ها و … می بایست از پروژکتور های IP67 یا IP68 استفاده نمود.
  • در محیط یک کارگاه چوب بری می بایست از چراغ های dustprotected بهره برد تا شار نوری کاهش نیابد و بتوان به راحتی چراغ را تمیز کرد.
  • بر روی قطعات خودرو می بایست از چراغ هایی بهره برد که دربرابر فشار آب جت های کارواش مقاوم باشند.

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها