۵ نکته درباره اهمیت وات در انتخاب لامپ

۵ نکته درباره اهمیت وات در انتخاب لامپ

وقتی تصمیم به خرید لامپ دارید باید به نکات فراوانی دقت کنید تا بهترین و مناسبترین لامپ را برای خود تهیه کنید. در این مقاله به بررسی ویژگیهای فنی لامپ مخصوصا وات آن پرداخته ایم.

انتخاب لامپ مناسب: لامپ کم ‌وات و لامپ پر وات

بیشتر ما تقریبا از وقتی که یادمان می‌آید توان مصرفی همه وسایل از جمله لامپ‌ها را با وات بیان می‌کردیم و تصور می‌کردیم هر چقدر عدد مربوط به وات وسایل بزرگتر باشد یعنی آن وسیله بهتر است. البته این تصور اشتباه است و چیزی تحت عنوان لامپ کم‌وات و لامپ پر وات وجود ندارد. بلکه هر کدام از لامپ‌ها بسته به توان مصرفی آن‌ها مناسب کاربرد خاصی هستند. در ادامه هم ما توان مصرفی رایج‌ترین انوع لامپ که در دسترس همه هستند را برایتان توضیح می‌دهیم. دسته اول و شناخته‌شده‌ترین نوع لامپ‌ها، لامپ‌های حبابی خانگی هستند که توانی متغیر بین ۷ تا ۲۰ وات دارند و دست شما را برای انتخاب لامپ باز گذاشته است. این لامپ‌ها تقریبا در تمام بخش‌های خانه به کار می‌روند؛ از لوسترهای اسپرت و مدرن گرفته تا لامپ حمام یا حتی چراغ‌های آویزی اتاق مطالعه.

دسته دوم لامپ‌های هالوژنی هستند. این لامپ‌ها که معمولاً به عنوان لامپ تزئینی و دکوراتیو بکار می‌روند در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و توان آن‌ها بین ۳ تا ۸ وات است. اگر دقت کرده باشید این لامپ‌ها بیشتر در راویز و ابزارهای سقف یا آرک آشپزخانه و راهروی ورودی خانه به کار می‌روند. ویژگی این نوع لامپ‌ها داشتن نور متمرکز است که توجه افراد را به قسمت خاصی جلب می‌کند.

دسته سوم لامپ‌های شمعی و اشکی هستند که معمولاً در لوسترها یا دیوارکوب‌ها استفاده می‌شوند. توان مصرفی این لامپ‌ها بین ۳ تا ۷ وات است.
دسته بعدی لامپ‌های سوزنی هستند و کمترین میزان توان مصرفی مربوط به همین دسته است. توان مصرفی این دسته بین ۲ تا ۳.۵ وات است. مصرف اصلی این لامپ‌ها در چراغ‌های مطالعه یا شب‌خواب است و نور آن‌ها به طور کلی کم است.
دسته آخر چراغ‌های سقفی هالوژنی‌اند که توان آن‌ها بین ۴ تا ۳۰ وات بوده و کاربردی تقریبا مشابه لامپ‌های هالوژنی دارند با این تفاوت که روشنایی این نوع لامپ بیشتر است.

تفاوت لومن و وات

لومن یعنی روشنایی ولی وات چنین معنی‌ای نمی‌دهد. نه این که وات فاکتور به درد نخوری باشد، ولی وات به معنی میزان انرژی مصرفی است نه میزان نور خروجی. با گسترش استفاده از چراغ و لامپ ال ای دی دیگر لازم نیست یک لامپ یا چراغ حتما وات بالاتری داشته باشد تا بتوانیم مطمئن شویم که نور بیشتری نیز تولید می‌کند.

تفاوت وات با شدت روشنایی

همه ما تصور می‌کنیم که یک لامپ ۱۰ وات بیشتر از یک لامپ ۸ وات نور تولید می‌کند، اما این‌طور نیست. شدت روشنایی لامپی بیشتر است که لومن بیشتری دارد نه وات بیشتر. هر چه لومن یک لامپ بیشتر باشد یعنی نور بیشتری را تولید می‌کند.
فقط تعداد کمی از چراغ‌های مطالعه دارای کلید دیمر (کاهنده) و کلید high/low برای تنظیم روشنایی هستند. بنابراین به‌عنوان یک قاعده کلی، شدت روشنایی چراغ مطالعه‌ای که می‌خرید، باید در محدوده ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ لومن باشد.

لامپ ال‌ای‌دی، بهترین گزینه روی میز

لامپ‌های ال‌ای‌دی نوع متداولی از لامپ هستند که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این لامپ از نظر ساختار و عملکرد با لامپ‌های رشته‌ای قدیمی فرق دارد. نور آن مشابه نور لامپ‌های رشته‌ای مستقیم و تند است اما خیلی خیلی کم‌تر ازلامپ رشته‌ای داغ می‌شود. قیمت این نوع لامپ نسبتا بالاست اما با در نظر گرفتن مصرف انرژی کم، طول عمر و دوام بسیار بالا، مقرون به صرفه است. نکته مثبت دیگر آن که، این نوع لامپ در ساختار خود سرب و جیوه ندارد و از نظر سلامتی و سازگاری با محیط زیست هم بسیار مناسب است.

اگر قصد استفاده از لامپ ال‌ای‌دی در خانه‌تان را دارید توان مصرفی مورد نیاز شما تقریبا در حدود زیر است:

  • آشپزخانه ۵۰ تا ۱۰۰ وات
  • سرویس بهداشتی ۴۰ تا ۶۰ وات
  • اتاق خواب ۳۰ تا ۷۰ وات
  • اتاق پذیرایی ۶۰ تا ۸۰ وات

البته نیازی به سخت‌گیری زیاد برای رعایت مقدار دقیق این اندازه‌ها نیست و عدد نهایی وابسته به ابعاد اتاق‌ها و البته سلیقه شماست.

انتخاب لامپ مناسب: تمام هزینه لامپ‌ها با شماست

اگر می‌خواهید هزینه مصرف برق لامپ‌های مختلف را مقایسه کنید باید بدانید که یک لامپ ۹ وات رشته‌ای با یک لامپ ۱۲ وات کم‌مصرف و یک لامپ ۷۵ وات ال‌ای‌دی برابری می‌کند. دلیل این موضوع هم این است که در لامپ رشته‌ای تقریبا ۹۰ درصد انرژی مصرفی به حرارت تبدیل می‌شود نه نور. از آن جا که در هر صورت هزینه هر لامپی که در خانه نصب می‌کنید با شماست بهتر است لامپی را انتخاب کنید که پول شما را صرف گرم‌کردن خودش نکند!

البته قیمت خرید یک لامپ ال‌ای‌دی به نسبت تک رشته‌ای بیشتر و شاید حتی کمی گران است اما همان طور که گفتیم با توجه به مصرف انرژی و دوام این لامپ‌ها از هر نظر مقرون به صرفه هستند. نکته جالب این که قیمت این نوع لامپ نسبت به لامپ کم‌مصرف ارزان‌تر است.

بد نیست به مقایسه ای بین انواع لامپها و میزان مصرف انرژی آنها نیز بپردازیم.

بهره نوری یا بازده یک لامپ، مقدار روشنایی نور لامپ (لومن) نسبت به میزان مصرف انرژی الکتریکی آن است. به طور مثال یک لامپ ال ای دی حبابی ۱۰۰ وات با نوردهی ۸۵۰۰ لومن و مصرف ۱۰۰ وات بازدهی ۸۵ دارد.
در لامپ‌های کم مصرف فلورسنت به طور متوسط بهره نوری ۷۰ لومن بر وات است این در حالی است که در برخی فناوری‌های ساخت لامپ‌های ال ای دی به ۳۰۰ لومن بر وات رسیده‌اند. در لامپ‌های ال ای دی نوع اس ام دی نیز بهره نوری لامپ در حدود ۱۶۱ لومن بر وات می‌شود. بنابراین می‌توان لامپ‌های ال ای دی را لامپ‌های فوق کم مصرف نامید. میزان مصرف برق در سال یک چراغ ال ای دی با لومن ۲۸۰۰ ، ۱۰۵ کیلو وات ساعت است این در حالی است که در همین شرایط یک لامپ کم مصرف فلورسنت برای تامین همین مقدار لومن سالانه حداقل ۳۱۵ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌کند.

معمولا لامپ‌های ال ای دی هزینه اولیه و ثابت بیشتری نسبت به لامپ کم مصرف دارند. اما در طول زمان استفاده از لامپ‌های ال ای دی توجیه اقتصادی بیشتری دارد و خرید آن‌ها مقرون به صرفه تر است. همان‌طور که اشاره شد، طول عمر لامپ‌های ال ای دی ۴ تا ۵ برابر طول عمر لامپ‌های کم مصرف است. یعنی در طول دوره کارکرد یک چراغ ال ای دی باید ۵ مرتبه لامپ فلورسنت را جایگزین نمود. مقدار مصرف انرژی الکتریکی لامپ کم مصرف فلورسنت نیز ۳ تا ۴ برابر لامپ ال ای دی است. بنابراین هزینه‌های جاری لامپ کم مصرف نیز بالاتر است و در طول دوره مصرف باعث می‌شود که خرید لامپ ال ای دی بهتر باشد.

نور مناسب برای خانه

برای داشتن نور مناسب در داخل منزل، بایدچند نکته را مد نظر قرار دهیم تا توازنی بین تعداد لامپها، لوسترها و میزان روشنایی دکوراسیون به وجود آید.

  • انتخاب توان لامپ‌

برای هر حدود ۱۲ متر مربع فضا، ۱۵ وات لامپ ال ای دی مورد نیاز است. در آشپزخانه ها معمولا نور بیشتری نیاز است و باید از وات بیشتر استفاده کرد.

  • تعداد لامپ لازم

برای محاسبه کافی ست بدانید فضای شما چند متر است، به طور مثال یه اتاق پذیرایی ۲۴ متری حدودا ۳۰ وات نیاز است و اگر لوستر شما شش شاخه باشد یعنی ۶ لامپ ۵ واتی نیاز خواهید داشت. معمولا جای لامپ ها در دکوراسیون موجود است، فقط باید توزنی بین نور سفید و زرد و میزان لوکس لازم در شب انتخاب درستی داشت.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها