ریسه LED چیست و انواع آن چه هستند؟

ریسه LED چیست و انواع آن چه هستند؟

وسایل روشنایی دارای انواع مختلفی می باشند. یک نمونه جدید از آنها که چند سالی است در بازار عرضه شده است، لامپ ریسه LED است که در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی آن، بیان ویژگی­ها و اجزای سیستمی آن، در مورد انواع مختلف لامپ ریسه LED بحث کنیم و مزایا و معایب هر یک را توضیح دهیم.

یک لامپ ریسه­ LED چیست؟

لامپ ریسه­ LED یک برد مداری انعطاف پذیر است که دارای دیودهای ساطع­کننده نور نصب شده بر روی سطح است و معمولاً دارای پشتی چسبانی می باشد که امکان نصب آسان را برای آن فراهم می کند. آنها را می توان با استفاده از پوسته چسبان تقریباً در هر جایی مورد استفاده قرار داد.

 

یک ریسه یا رشته LED
یک ریسه یا رشته LED

 

ویژگی­های لامپ ریسه­ LED

۱)قابلیت برش به طول مشخص: نوار این لامپ­ها را می توان با اندازه­های مختلفی برش داد و با فضای در دسترس برای نصب مطابقت داد.

۲) انعطاف­پذیر: این لامپ­ها انعطاف پذیر بوده و براحتی خم می شوند. برخی نیز تاشو هستند و امکان چرخش ۹۰ درجه را در یک بار اجرا فراهم می کنند.

۳) گزینه های رنگ مختلف: LED ها در گزینه های تک رنگ و رنگ متغیر موجود هستند. بنابراین امکان ترکیب رنگ آنها برای نورپردازی در یک فضا وجود دارد.

ریسه LED با رنگ های مختلف
ریسه LED با رنگ های مختلف

 

۴) پروفیل و فرم بسیار نازک: این ویژگی اجازه می دهد که ریسه­های LED در مناطق تنگ نصب شده و از دید پنهان بمانند.

۵) قابلیت تنظیم نور: این عناصر با اکثر سیستم­های اتومات و DMX خانگی، دیمرهای دیواری و دیواری قابل کنترل سازگار و قابل تنظیم هستند.

از کاربردهای آنها می توان به نورپردازی لابی هتلها و دفاتر، رستوران ها، فروشگاهها، نمای ساختماه­ها، راه­پله­ها و نرده­ها و همچنین فضای خانگی مثل آشپزخانه و اتاق خواب اشاره کرد.

 کاربرد LED Strip در راه پله
کاربرد LED Strip در راه پله
کاربرد ریسه LED در نمای فوقانی برج
کاربرد ریسه LED در نمای فوقانی برج

 

اجزای یک سیستم روشنایی ریسه LED

همه سیستم­های روشنایی ریسه LED از دو جزء اساسی تشکیل شده­اند: یک رشته از لامپ LED  و یک واحد توان. اتصالات، دیمرها و سایر لوازم جانبی همه اختیاری هستند و به نحوه شخصی­سازی سیستم شما بستگی دارند. این لامپ­ها می توانند با استفاده از کانال­ها و پروفیل­های معماری برای ایجاد زیبایی­های مدرن در برنامه­های تجاری و مسکونی استفاده شوند.

ریسه LED
ریسه LED
منبع توان
منبع توان

 

 

انواع ریسه LED

ریسه­های LED در انواع مختلفی چون شلنگی (طنابی)، فلکس (نواری)، نئون فلکس و … تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه انواع مختلف آن را بررسی می کنیم.

 

ریسه شلنگی یا طنابی LED (LED rope strip)

این ریسه­ها مدت زیادی است که در بازار وجود دارند. آنها مسطح و روبان مانند نیستند و در یک لوله پلاستیکی یا اپوکسی گرد قرار گرفته­اند. این نوارها شباهت زیادی به شلنگ یا طناب دارند. این وسایل با فرم شلنگی خود دارای یک قاب ضد آب بوده و می توانند در جهات مختلف خم شوند، بنابراین LED های آنها به صورت همه جهته عمل می کند، به صورتی که نور را از قسمت بالا، کناره ها و اطراف کل شلنگ تابش می کنند.

این نوع ریسه ها را می توان با استفاده از یک پریز دیواری استاندارد که به برق AC متصل است، روشن کرد و مورد استفاده قرار داد. تنها عیب آنها سطح روشنایی اشان می باشد. آنها برای روشنایی مد کم نور کاربرد بهتری دارند و برای اتاق و فضای اطراف خود زیبایی خاصی را ایجاد می کنند. آنها برای تون کردن مناطق خاص بهتر هستند اما برای ایجاد روشنایی مستقل در اتاق کافی نیستند. این عناصر بعلت خروجی نور کم بیشتر کاربرد تزئینی دارند.

ریسه LED نوع شلنگی یا طنابی
ریسه LED نوع شلنگی یا طنابی

 

 

ریسه فلکس (نواری) LED (LED Flex Strip)

این نوع ریسه­ها بر دو نوع می باشند: نوع AC و نوع DC

در ادامه در مورد هر یک توضیحاتی را ارائه می دهیم.

 

ریسه­های فلکس LED نوع AC

ریسه­های فلکس LED نوع AC گسترده­ از نوع DC هستند، عرض آنها ۰٫۵ اینچ و طول آنها ۰٫۲۵ اینچ است. اندازه آن افزایش می­ یابد زیرا بسته نور شامل ۲۰ LED در هر فوت است که ۱۸۰ لومن را تأمین می کند.

آنها با استفاده از یک رابط به برق AC متصل شده و بلافاصله نور تولید می کنند. مزیتشان این است که می توانند دارای یک طول پیوسته تا ۱۵۰ فوت باشند و در هر ۱۸ اینچ برش داده شوند.

ریسه های فلکس LED نوع AC برای کاربردهایی با مسافت زیاد بهتر هستند. آنها نیازی به تغذیه از منابع توان چندگانه یا دیمرها ندارند زیرا شما می توانید آن را به طور ایمن و مستقیم به برق AC متصل کنید.

 یک ریسه LED نوع فلکس
یک ریسه LED نوع فلکس

 

 

 

ریسه های نوع فلکس DC

روشنایی ریسه­های فلکس LED نوع DC به طور معمول برای پروژه های روشنایی DIY استفاده می شود. نوارهای فلکس دارای یک LED انعطاف­پذیر ۱۲ ولتی است که یک نور برجسته در اطراف اتاق ایجاد می کند و هم روشنایی و هم زیبایی را با هم ایجاد می کند.

ریسه فلکس LED نوع DC براحتی نصب می شوند زیرا پشتی آنها دارای چسب دوطرفه ۳M است. علاوه بر این دارای مشخصات کوچکی هستند که فقط عرض آن ۱۰ میلی­متر و طول آن ۳ میلی­متر است. این نوع نوار تا ۱۶٫۴ فوت با خطوط برش ارائه می شود و اندازه­گیری دقیق­تری برای برش فراهم می کند.

این عناصر DC کمترین گرما را ایجاد می کنند و گزینه­ای مناسب برای کاربرد در فضاهای تنگ و کوچک هستند. آنها به ورودی ۱۲ ولت DC نیاز دارند، بنابراین به یک منبع تغذیه، باتری یا ترانس احتیاج دارند تا ولتاژ ۱۲ ولت را برای آنها فراهم کند.

 

ریسه های نئون فلکس LED (Strip neon flex Strip)

ریسه های نئون فلکس LED (Strip neon flex Strip)

این نوارها اثر لامپ­های نئون شیشه­ای را تکرار می کنند اما کارایی بهتری دارند. نوار نئون فلکس دارای دیودهای مختلف منتشرکننده نور یا LED های نصب شده بر روی خود می باشد. این نوار در داخل یک جلد شفاف قرار می گیرد تا نور حاصل از آن براق و درخشنده شود. نوع، رنگ، اندازه و قدرت این LED ها رنگ، روشنایی و رنگ­مایه نور نئون تولیدشده را تعیین می کند. این نوارها به توان زیادی احتیاج ندارند و در صورت نیاز می توانند به آسانی کم نور شوند.

این نوارها در تعدادی از رنگ­ها و ترکیبات رنگی متفاوت در دسترس هستند. آنها دارای رنگ­های روشن نئونی هستند که با جدیدترین تکنولوژی نورپردازی جفت شده­اند، بنابراین کاربر می تواند کنترل بیشتری بر روشنایی نئون داشته باشد. نوارهای با کیفیت نئون فلکس دارای بازده درخشندگی بالایی هستند که نوری یکنواخت و نرم را تولید می کنند. آنها روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند زیرا استفاده از آنها آسان و بسیار متنوع است.

نوارهای نئون فلکس بسیار انعطاف­پذیر بوده، قابلیت خم­شدن را داشته و نصب آسانی دارند. آنها می توانند در فضای داخلی، فضای باز، در فضاهای تنگ و غیره بکار برده شوند. همچنین برای ایجاد نورپردازی زیر کابینت، راه پله و نمای ساختمان مناسب هستند.

 

مراجع:

https://www.lbclighting.com/blog/2017/03/what-are-led-strip-lights/

https://www.elstarled.com/different-types-of-led-strip-lights/

https://www.elstarled.com/neon-lights-vs-led-neon-lights/

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها