صنایع روشنایی چه هستند و چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

صنایع روشنایی چه هستند و چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

یکی از صنایعی که در هر چه کشوری مورد توجه قرار دارد، صنایع روشنایی می­باشد که کار ساخت، تولید و عرضه انواع محصولات روشنایی را به بازار و مشتریان بر عهده دارد. در این متن با مفهوم صنایع روشنایی آشنا شده و به بیان ویژگی­هایی که یک صنعت روشنایی باید داشته باشد می­پردازیم.

صنایع روشنایی چه هستند؟

صنایع روشنایی از شرکت­هایی تشکیل شده است که با تولید وسیعی از محصولات از جمله لامپ­های روشنایی الکتریکی، لوله، قطعات و اجزای الکتریکی فعالیت می­کنند.  بخش عمده این محصولات در صنعت، وسایل روشنایی و تجهیزات کنترل است که ۸۲ درصد از بازار روشنایی را تشکیل می­دهد. این بخش­ها عمدتاً توسط فعالیت­های ساختمانی و ساخت و ساز هدایت می­شوند و نسبتاً بی­ثبات هستند. اجزای روشنایی که شامل چراغ­ها، لامپ­های روشنایی، اجزای الکتریکی و قاب­های روشنایی می­شود، تقریباً ۱۵ درصد از درآمد کلی بازار را تشکیل می­دهد.

صنایع روشنایی ارائه­دهنده انواع محصولات مرتبط با روشنایی هستند

اصولاً محصولات روشنایی در سراسر خانه­ها، محل­های کار و فضاهای عمومی یافت می­شوند. دو گرایش کلیدی اصلی که بازار روشنایی را شکل می­دهند عبارتند از: نیاز به بهره­وری انرژی و ظهور روشنایی حالت جامد.

روشنایی فرصتی آشکار برای صرفه­جویی در انرژی و کاهش تغییرات آب و هوایی است، زیرا حدود ۱۹ درصد از مصرف برق جهانی را تشکیل می­دهد. راه­حل­های نوآورانه در زمینه روشنایی می­توانند در مصرف انرژی صرفه­جویی کرده و کیفیت نور را نیز بهبود ببخشند. در فن­آوری ال ای دی در مقایسه با سایر فن­آوری­های روشنایی تفاوت قابل توجهی وجود دارد که سرانجام اکثر مصرف­کنندگان و همچنین صنایع با آن کنار آمده­اند و انتظار می­رود که ال ای دی منجر به یک تحول اساسی در صنعت روشنایی در کل زنجیره ارزش آن شود.

رویکردهای استاندارد روشنایی توسط امکانات کاملاً جدید که توسط ال ای دی­ها ارائه شده­اند، مثل انعطاف­پذیری طراحی یا توانایی تغییر پویا درجه حرارت رنگ نور به چالش کشیده می­شوند. کیفیت قابل کنترل نور تولیدشده توسط ال ای دی، سیستم­های هوشمند روشنایی را ممکن می­سازد که اجرای آنها رو به گسترش می­باشد.

صنایع روشنایی چه ویژگی­ها و معیارهایی باید داشته باشند؟

هر صنعت برای اینکه بتواند خدمات خود را به صورت پیوسته و در سطحی گسترده به مشتریان خود ارائه بدهد باید دارای معیارها و ویژگی­هایی باشد. صنایع روشنایی نیز به عنوان یکی از صنایع پویا و فعال در بازار رقابت از این قاعده مستثنی نیستند. برای صنایع روشنایی می­توان معیارهای زیر را در نظر گرفت:

  • ارائه محصول با کیفیت: مهم­ترین ویژگی که یک صنعت روشنایی باید داشته باشد، این است که کیفیت بالایی از محصولات روشنایی را تولید و به بازار عرضه کند. عواملی مثل مصرف انرژی، طول عمر و احتیاج به حفاظت کم از پارامترهایی هستند که صنایع روشنایی باید به آنها توجه داشته باشند تا بتوانند محصولی عالی و با کیفیت را بسازند. توجه به استانداردهای روشنایی نیز از پارامترهای دیگری است که متخصصان تولید در صنعت روشنایی باید مدنظر قرار دهند تا محصولات آنها دارای درجه اعتبار بالایی باشد.
  • قیمت مناسب برای محصولات: هر صنعت مربوط به نور و روشنایی باید پیوسته قیمت­های ارائه شده برای محصولات خود را با محصولات مشابه که توسط رقبای دیگر در بازار عرضه می­شود، مقایسه و بررسی کند و سعی کند قیمتی را ارائه دهد که در سطح رقابتی با رقبای دیگر باشد و از طرفی باعث نارضایتی مشتریان و کاهش فروش خود نشود.
  • ارائه گارانتی محصول: یکی از تسهیلاتی که تولیدکننده هر محصولی برای مشتری در نظر می­گیرد، ارائه گارانتی برای آن محصول است که تا مدت زمان مشخصی بعد از خرید، خرابی­ها و مشکلات مربوط به محصول را جبران می­کند. برای محصولات روشنایی به خصوص انواع لامپها و چراغ­ها، صنایع روشنایی باید گارانتی قابل قبولی را ارائه دهند تا اعتماد و اطمینان مشتری به محصول بیشتر شده و رغبت بالاتری به خرید آن وجود داشته باشد.

 

  • بالابردن کیفیت محصول: صنایع روشنایی باید خود را با رشد و پیشرفت جهانی در عرصه برق و روشنایی همراه سازند و پیوسته در جهت بهبود و بالابردن کیفیت محصولات خود عمل کنند. لازمه این مورد، در اختیارداشتن متخصصان حرفه­ای و باتجربه­ای است که در امر تولید و ساخت، دائماً بر خروجی تولید نظارت داشته باشند و روش­ها و متدهای جدید را برای تولید محصولی بهتر آزمایش و بررسی کنند.
  • ارائه کاتالوگ و اطلاعات مربوط به انواع محصولات: به جهت آشنایی با محصولات مختلف و ویژگی­های هر یک، صنایع روشنایی باید کاتالوگ­هایی برای محصولات خود تنظیم و چاپ کنند و در اختیار مشتریان خود قرار دهند تا آگهی و اطلاعات مشتریان نسبت به محصولات آنها بالاتر رفته و بتوانند با کمک و راهنمایی این کاتالوگها، محصول مورد نیاز خود را بهتر و راحت­تر خریداری کنند.

  

از کدام برند و مارک مربوط به یک صنعت روشنایی خرید کنیم؟

برای اینکه بتوانید لامپ، سیم، کلید، پریز و هر وسیله روشنایی را برای نیاز خود خریداری کنید، باید به مسائلی توجه داشته باشید. یکی از این موارد توجه به معروف و محبوب­بودن برند یک صنعت از صنایع روشنایی در بازار است. برای اطلاع از این مورد باید از افراد آگاه مثل افراد برقکار کسب اطلاع کرد. مورد دیگر مقدارهای نامی و برچسب انرژی محصول برند مورد نظر است. مثلاً در مورد لامپ باید از قبل بدانید به چه توانی از آن نیاز دارید و سطح روشنایی مورد انتظار شما به چه صورت باید باشد تا بر اساس آن خرید کنید. همچنین سعی کنید همیشه محصولی را بخرید که مصرف انرژی کمی داشته باشد، مثلاً محصولاتی که دارای برچسب انرژی A و یا بالاتر هستند، در زمره این محصولات قرار گرفته و کیفیت بالایی دارند.

 

همیشه به کیفیت و گارانتی یک برند صنعت روشنایی توجه داشته باشید
همیشه به کیفیت و گارانتی یک برند صنعت روشنایی توجه داشته باشید

 

گارانتی محصول یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام خرید از یک برند مشخص در نظر بگیرید. هر چه مدت آن طولانی­تر باشد، اعتبار آن نیز بالاتر است. همیشه در حین خرید در مورد گارانتی محصول از فروشنده سؤال کنید و از شرایط مربوط به آن کسب اطلاع کنید.

یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه داشت قیمت محصول می­باشد. هر برندی ممکن است قیمت مخصوص به خود را داشته باشد و شرایط عرضه و فروش آن با برند دیگر متفاوت باشد. در هنگام خرید قیمت­های برندهای مختلف را در صورت وجود بررسی کنید و مناسب­ترین آن را برای خرید انتخاب کنید.

توجه می­کنیم که برخی از صنایع روشنایی خدمات فروش خود را از طریق اینترنت نیز به مشتریان عرضه می­کنند. این فرصتی خوبی برای اشخاصی است که می­خواهند در مورد قیمت انواع محصولات و همچنین ویژگی­ها و مشخصات آنها کسب اطلاع کنند. همچنین ممکن است در ایام خاصی از سال یک برند مشخص تخفیفاتی را نیز برای بعضی محصولات خود در نظر بگیرند که جذابیت خرید را از آنها بیشتر می­کند.

مراجع:

https://www.marketresearchreports.com/lighting

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها