پروژکتور ال ای دی چیست و چه مزایایی دارد؟

پروژکتور ال ای دی چیست و چه مزایایی دارد؟

دسته­ای از وسایل روشنایی که مورد استفاده خاصی می باشند، پروژکتورها هستند که برای تولید نور و روشنایی زیاد بکار برده می شوند. در این مقاله ضمن تعریف پروژکتور و معرفی ساختار آن، با  انواع آن آشنا شده و در مورد نوع ال ای دی آن به طور مفصل بحث خواهیم کرد.

پروژکتور چیست؟

 پروژکتور یا نورافکن وسیله الکتریکی است که برای ایجاد روشنایی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسایل معمولاً از یک قاب پلاستیکی یا فلزی تشکیل شده­اند که دارای یک پایه برای نصب می باشد. یک محفظه درون این قاب قرار دارد که در جلوی آن لایه شیشه­ای قرار داده شده که برای منعکس کردن نور استفاده می شود. درون محفظه این وسایل بسته به نوع آن بخار فلز یا لامپ وجود دارد که بر اساس مکانیزم موجود و با عبور جریان برق از آن، نور تولید می کند. این وسایل می توانند به صورت تکی یا به صورت گروهی و منظم دسته­ای از وسایل روشنایی که مورد استفاده خاصی می باشند، پروژکتورها هستند که برای تولید نور و روشنایی زیاد بکار برده می شوند. در این مقاله ضمن تعریف پروژکتور و معرفی ساختار آن، با  انواع آن آشنا شده و در مورد نوع ال ای دی آن به طور مفصل بحث خواهیم کرد.در کنار هم بکار برده شوند.

در کاربردهای تکی می توانند در مواردی مثل عکس­برداری، در صحنه فیلم­برداری و در سالن­های سینما مورد استفاده قرار گیرند. اما در کاربردهای گروهی برای روشن­کردن محوطه­های بزرگ مثل زمین­های ورزشی، سالن­های ورزشی، پارک­ها و انبارهای بزرگ بکار برده می شوند.

دسته ­بندی پروژکتور

می­توان این وسایل را به دو دسته عمده زیر تقسیم کرد:

  • پروژکتور با لامپ متال هالید
  • پروژکتور ال ای دی

 

پروژکتور با لامپ متال هالید

پروژکتورهای متال هالید اولین و متداول­ترین نمونه در نوع خود هستند که نور سفید روشن ساطع می کنند. لامپهای متال هالید موجود در آنها حاوی ترکیب گاز جیوه و متال هالید است که با عبور جریان الکتریکی از خود، نور تولید می کند. عملکرد این وسایل بسیار مشابه با دیگر لامپهای تخلیه گازی (مثلاً بخار جیوه) است و تفاوت اصلی آنها در ترکیب گازشان می باشد. بخار متال هالید در این وسایل هم بازده و هم کیفیت نور را بهبود می بخشد.

لامپ­های متال هالید در این پروژکتورها به اندازه ۳ تا ۵ برابر لامپ­های رشته­ای کارآمد است و نوری با کیفیت بالاتر تولید می کند. در بسیاری از موارد و بسته به مخلوط خاص هالیدهای فلزی، این وسایل دمای رنگ بسیار بالایی دارند.

یک عیب اساسی این وسایل مربوط به دوره گرم­شدن لامپهای موجود در آنهاست که طولانی­ترین دوره را در بین نورهای موجود در بازار دارد. از طرفی زمانی که در توان­های کمتر از توان نامی خود کار کنند، کارایی آنها نیز کاهش می­ یابد. همچنین لامپهای متال هالید نور را در همه جهات به صورت ۳۶۰ درجه منتشر می کنند که یک ناکارآمدی بزرگ برای آنها محسوب می شود، زیرا حداقل نیمی از نور نیاز به بازتاب و هدایت به منطقه موردنظر دارد. این پروژکتورها را می توان برای روشنایی اماکن ورزشی مثل استادیوم­ها یا زمین­های هاکی و همچنین تأمین روشنایی برای انبارها و فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار داد.

 

پروژکتورهای ال ای دی

پروژکتورهای ال ای دی جدیدترین نمونه در نوع خود می باشند که از لامپ­های ال ای دی برای تولید نور و روشنایی استفاده می کنند. دیود یک وسیله الکتریکی با دو الکترود آند و کاتد است که وقتی جریان از سمت آند به کاتد آن جاری می شود، از خود نور ساطع می کند. دیودها به طور کلی از مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون یا سلنیوم ساخته می شوند.

لامپهای ال ای دی موجود در این پروژکتورها نسبت به سایر وسایل روشنایی طور عمر بسیار طولانی دارند. همچنین از نظر انرژی بسیار کم مصرف می­باشند که دلیل آن این است که انرژی بسیار کمی را به صورت تابش مادون قرمز (گرما) هدر می دهند و نور را به صورت جهت­دار منتشر می کنند. (بیش از ۱۸۰ درجه)

همچنین این نوع از پروژکتور به سبب استفاده از ال ای دی، کیفیت نور بسیار بالایی دارد و هزینه نگهداری آن نیز بسیار کم می باشد.

از ال ای دی ها می توان برای تولید طیف وسیعی از رنگ­های نور مرئی بدون نیاز به استفاده از فیلترهای رنگی سنتی استفاده کرد. آنها بسیار کوچکتر از لامپهای دیگر هستند و بدون نیاز به دوره گرم­شدن یا خنک­شدن، سوئیچینگ سریعتری نیز دارند.

پروژکتورهای ال ای دی را می­توان برای سالن­های ورزشی، انبارها، مدارس، ساختمان­های تجاری، روشنایی جاده و پارکینگ­ها مورد استفاده قرار دارد.

 

انواع پروژکتور ال ای دی

در حال حاضر دو نوع پروژکتور ال ای دی در بازار وجود دارد: نوع SMD و نوع COB

SMD ها از تنوع بالاتری برخوردار هستند (مخصوصاً وقتی با COB مقایسه می­شوند). آنها شامل یک دیود قرمز، سبز یا آبی است و با تنظیم سطح خروجی می­توان از آنها تقریباً برای ایجاد هر رنگ طیفی استفاده کرد. در تضاد با این موضوع، ال ای دی های COB نمی ­توانند برای ایجاد لامپ های رنگ متغیر استفاده شوند که این موضوع به طراحی تک مداره آن برمی­گردد.

مقایسه پروژکتورهای متال هالید و ال ای دی

لامپهای این دو پروژکتور از روشهای کاملاً متفاوتی برای تولید نور استفاده می کنند. لامپهای متال هالید حاوی فلزاتی هستند که درون محفظه شیشه در ترکیب با یک هالوژن به صورت بخار وجود دارد اما ال ای دی­ها یک فن­آوری نیمه هادی حالت جامد هستند. هر دو فن­آوری نوری با کیفیت بسیار بالا تولید می کنند. ال ای دی ها تمایل به ماندگاری بسیار بیشتری دارند و از نظر صرفه­جویی در مصرف انرژی مقرون به صرفه­تر بوده و به حفاظت کمتری نیاز دارند. هالیدهای فلزی دارای دوره­های گرمایش طولانی­تر و طول عمر کمتری هستند اما نور بسیار با کیفیتی را تولید می کنند. هنگامی که صحبت از خروجی دمای رنگ بسیار خنک می­شود، یکی از کارآمدترین لامپها محسوب می شوند.

 

 

 

چرا پروژکتورهای ال ای دی جایگزین نوع متال هالید می شوند؟

برخی از لامپهای متال هالید هنگام روشن­شدن چراغ یا در صورت قطع منبع تغذیه، دوره گرمایش طولانی (۱۵ تا ۲۰ دقیقه) دارند. علاوه بر این خطر کمی وجود دارد که یک لامپ متال هالید منفجر شود. اگر چه این مورد خیلی کم اتفاق می افتد و اقدامات پیشگیرانه­ای وجود دارد که خطر را کاهش دهد، اما در نتیجه احتمال آسیب یا آسیب­دیدگی وجود دارد. اقدامات پیشگیرانه معمول شامل تعویض لامپ­ها قبل از پایان عمر مورد انتظار و به صورت گروهی است. این موضوع می تواند هزینه­ها را به طور قابل توجهی افزایش و طول عمر مفید نور را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

لامپهای متال هالید مصرف­کنندگان کم بهره می باشند که به دلیل نیاز به گرم­شدن باید مدت زمان طولانی­تر از آنچه در واقع نیاز است، کار کنند. اینها همه به افزایش هزینه منجر می شود که در مقیاس­های بزرگ واقعاً مقرون به صرفه نیست.

 

مراجع:

۱٫https://www.stouchlighting.com/blog/led-lights-versus-metal-halide

۲٫https://www.ledwatcher.com/flood-light-types-by-usage/

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها